Köln +49(0)221 94336530

Prawo Spółek

Prawo Spółek

Kiedy planują Państwo usamodzielnienie się i założenie własnej firmy, muszą Państwo najpierw wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieją różne możliwości: działalność indywidualna, spółka osobowa lub spółka kapitałowa.

Decyzja o formie działalności ma skutki na tle finansowym, podatkowym i prawnym. Wpływa ona również na samo prowadzenie działalności, np. przy podejmowaniu niektórych decyzji trzeba zachować pewne warunki formalne. Nie ma jednej optymalnej formy prowadzenia działalności, dla każdego przedsiębiorstwa mogą być ważne inne kryteria. Dlatego taka decyzja musi być gruntownie przemyślana.

Poza tym ta decyzja nie musi być podejmowana na czas nieokreślony.  Często jedna forma działalności jest korzystna na etapie zakładania działalności, a inna w momencie jej rozbudowywania.

Przy wyborze warto postawić sobie następujące pytania:

 • Czy zakładają Państwo firmę samodzielnie czy ze wspólnikami?
 • Czy działają Państwo jako przedsiębiorca czy wykonują wolny zawód?
 • Czy zależy Państwu na jak największej elastyczności?
 • Czy forma przedsiębiorstwa ma spowodować możliwie najmniejsze koszty założenia?
 • Czy chcą Państwo ograniczenia odpowiedzialności?
 • Jakie czynności prawne są zwykle dokonywane w Państwa branży?

Forma działalności dla osób prowadzących działalność indywidualną:

Decydując się na samodzielne założenie działalności, mogą Państwo wybrać czy będzie ona prowadzona jako działalność indywidualna czy jako spółka kapitałowa, aby wykluczyć ryzyko odpowiedzialności lub by umożliwić udział zewnętrzengo dawcy kapitału.

 • Działalność indywidualna lub kupiec rejestrowy
 • Jednoosobowa spółka z.o.o. lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (UG- Unternehmensgesellschaft)
 • jednoosobowa spółka akcyjna

Forma działalności dla założnia przez zespół:

Gdy zakładają Państwo przedsiębiorstwo wspólnie z partnerami, muszą Państwo określić, czy będzie to spółka osobowa czy kapitałowa.

Do spółek osobowych zaliczają się:

 • spółka prawa cywilnego
 • spółka partnerska
 • spółka jawna
 • spółka komandytowa

W spółkach osobowch wspólnicy odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa własnym majątkiem. Wspólnicy nie muszą za to przy zakładaniu spółki wnosić minimalnego wkładu, taka forma działalności ma również pewne korzyści podatkowe.

Zwykle wspólnicy w spółce osobowej są nie tylko udziałowcami, ale także prowadzącymi przedsiębiorswo.

Do spółek kapitałowych zaliczają się:

 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • wariant spółki z ograniczoną odpwiedzialnością- Unernehmergesellschaft (UG)
 • spółka akcyjna
 • Private Company Limited by Shares (Ltd.)

Ograniczenie odpowiedzialności jest w zależności od branży i przedmiotu jest ważnym powodem dla wyboru spółki kapitałowej. Udziałowcy odpowiadają za czynności przedsiębiorstwa z reguły do wysokości wkładu kapitałowego. Udziałowcy i akcjonariusze mają udział w kapitale przedsiębiorstwa, bez odpowiedzialności ani bezpośredniego prawa głosu.

W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

(UG) Spolka przedsiebiorcow

Spolka przedsiebiorcow UG zostala wprowadzona do przepisow o spolce z o.o. aby uzasadnic alternatywe do angielskiej Limited Company. Z powodu dosyc niskiego kapitalu poczatkowego, ktory opiewa na 1,00 EUR jest ona idealna dla osob poczatkujacych zakladajacych dzialalnosc . Podstawa prawna dla owej dzialalnosci jest kodeks spolek handlowych, poniewaz traktowana jest ona jako „mlodsza siostra“ spolki…

Czytaj więcej

Die GmbH (Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia)

ZAKŁADANIE FIRMY GmbH w Niemczech Dla dużej liczby polskich klientów założyliśmy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech. Chętnie pomożemy Państwu w założeniu firmy w Niemczech. W ramach startowego pakietu oferujemy następujące usługi:   Przygotowanie umowy spółki Koordynacja terminów ze współpracującym notariuszem Korespondencja z notariuszem Akompaniament do notariusza Wszelka korespondencja w języku polskim   Również na…

Czytaj więcej

Właściwa forma państwa przedsiębiorstwa

Kiedy planują Państwo usamodzielnienie się i założenie własnej firmy, muszą Państwo najpierw wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieją różne możliwości: działalność indywidualna, spółka osobowa lub spółka kapitałowa. Decyzja o formie działalności ma skutki na tle finansowym, podatkowym i prawnym. Wpływa ona również na samo prowadzenie działalności, np. przy podejmowaniu niektórych decyzji trzeba zachować pewne warunki…

Czytaj więcej

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) w Niemczech

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, w której odpowiedzialność jest ograniczona do majątku spółki. Poniżej zaprezentowany jest sposób zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 1. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Poprzez założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostaje utworzona osoba prawna z własnymi prawami i obowiązkami prawnymi. Owe prawa i obowiązki są odseparowane od jej wspólników. Spółka…

Czytaj więcej