Köln +49(0)221 94336530

Podział majątku wspólnego

Podział majątku wspólnego

Czym jest zysk?

Zyskiem jest kwota, ktorej koncowa wartosc majatkowa obydwu malzonkow przerasta majatek poczatkowy. Majatek poczatkowy oraz koncowy ustala sie u obu malzonkow kazdorazowo i w wyszczegolnieniu. Przy rozwodzie malzenstwa, wyrownania polowy ustanowionego zysku dokonuje osoba, ktora go wiecej osiagnela.

Np. Podczas malzenstwa maz osiagnal zysk w kwocie 5.000,00€ a zona 3.000,00€, w tym przypadku zonie przysluguje prawo do wyrownania osiagnietego dochodu w wysokosci 1.000,00€.

Wniosek taki moze byc zlozony dopiero wowczas, gdy postepowanie rozwodowe w sadzie jest zawisle i tylko w czasie do 3 lat od ustanowienia prawomocnego wyroku. W wyjatkowych przypadkach wniosek o wyrownanie zysku moze byc zloznony przed rozwodem, jesli np. malzonek, ktoremu nalezy sie ustanowiony majatek, roztrwania go, marnuje lub istnieje obawa, ze spowoduje jego znikniecie.

Pytanie o wyrownanie zysku jest w wielu przypadkach skomplikowane i wymaga szczegolowego rozwazenia rowniez pod wzgledem podatkowym.

 

Adwokaci BS LEGAL oferują poradę prawna i reprezentację mandantów w języku niemieckim, polskim i angielskim w Kolonii, Düsseldorf, NRW i na całym terenie Niemiec.

W związku ze współpracą z polskimi prawnikami jesteśmy w stanie wspierać Państwa w kwestiach prawa polskiego i pytaniach transgranicznych.

Serdecznie zapraszamy do podjęcia z nami kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.