Köln +49(0)221 94336530

Rozwód w Niemczech

Rozwód w Niemczech

Rozwód w Niemczech: Reprezentacja w sprawach rozwodowych przed każdym sądem w Niemczech

Jesteśmy kancelarią świadczącą pomoc prawną w sprawach rozwodowych w Nordrhein-Westfalen (NRW) i Niemczech.

Wywiad Pani Mecenas Eweliny Balcerak na temat rozwodu, aliementy, seperacji, wspólne mieszkanie i ogólne pytania na temat prawa rodzinnego, Deutsche Welle: http://www.dw.de/rozw%C3%B3d-po-niemiecku-nie-taki-diabe%C5%82-straszny-jak-go-maluj%C4%85/a-17355028

Rozwód w NRW i Niemczech

Kiedy mogę się rozwieść?

Ogólnie rzecz biorąc rozwód działa według zasady rozpadu małżeństwa. Wina małżonka, od reformy prawa rodzinnego z lat 70 nie jest juz narzucana.

Jeśli małżonkowie żyją rok osobno, sędzia rodzinny zakłada ogólnie, że nastąpił rozpad małżeństwa. Separacja może powstać poprzez uchylenie wspólnego gospodarstwa domowego, choćby poprzez wyprowadzkę jednego z małżonków, albo wynika poprzez samotne zycie małżonka w ich wspólnym domu lub mieszkaniu.

Jeśli jedno z małżonków, po przebiegu roku separacji  w uzasadniony sposób, nie zgadza sie na udzielenie rozwodu powodowi, małżeństwo to może otrzymac rozwód dopiero po upływie 2 lat.

Przed upływem roku separacyjnego, w wyjątkowych przypadkach małżeństwo może otrzymać rozwód, jeśli dalsze istnienie małżeństwa dla powoda jest określone jako "niedopusczczalne okrucieństwo"

Tylko w nielicznych przypadkach takie okrucieństwo będzie brane pod uwagę przez orzecznictwo.

Krótki okres pożycia, nie dluższego niż 3 miesiące po rozpadzie małżeństwa nie przerywa upływu okresu separacji; inne przypadki brane są pod uwagę jako pojednanie.

Ile kosztuje rozwód?

Koszty dopasowywane są do obowiązujących przepisów tabeli opłat dla adwokatów. Wysokość opłat dopasowuje się każdorazowo do wartości przedmiotu sporu postępowania i zależy od pojedynczych przypadków.

W przypadku, gdy jeden z małżonków niewystarczająco zarabia lub jest bez dochodu i majątku, może być złożony dla niego wniosek o pomoc w poniesieniu kosztów procesu. Wniosek taki, za zgodą udzielony przez Sąd, może zostać rozłożony w całości lub częściowo na raty. Domy jednorodzinne nie są uwzględniane przy oszacowywaniu majątku.

W przypadku, gdy jeden z małżonków dysponuje ponadprzeciętnym dochodem, podczas gdy drugi z małżonków ma stosunkowo niski dochód lub całkowity jego brak, osobie wiecęj zarabiającej może zostać przysądzona zaliczka na poczet kosztów procesu, tzn. pokrywa koszty adwokata współmałżonka jeszcze przed przeprowadzeniem właściwego postępowania.

 

Adwokaci BS LEGAL oferują poradę prawną w prawie rodzinnym i w sprawach rozwodowych i reprezentację mandantów w języku niemieckim, polskim i angielskim w Kolonii, Düsseldorf, NRW i na całym terenie Niemiec. Na terenie Nordrhein-Westfalen reprezentujemy Mandantów przede wszystkim z nastepujących miast: Aachen, Dortmund, Düsseldorf, Essen, Kolonii, Münster, Solingen i Wuppertal.

W związku ze współpracą z polskimi prawnikami jesteśmy w stanie wspierać Państwa w kwestiach prawa polskiego i pytaniach transgranicznych.

Serdecznie zapraszamy do podjęcia z nami kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Kancelaria w Kolonii (Köln)

BS LEGAL Rechtsanwälte

Dürener Straße 270
50935 Köln
Deutschland

 
 +49 (0) 221 94 336 530
 +49 (0) 221 94 336 531

 
 www.bs-legal.pl

Kancelaria w Düsseldorfie

BS LEGAL Rechtsanwälte

Königsallee 106
40215 Düsseldorf
Deutschland

 
 +49 (0) 211 30 132 419
 +49 (0) 211 30 132 200

 
 www.bs-legal.pl